Kostarika finca Santos: listopad 2015_Kostarika finca Santos

Země původu:
Alejuela, Kostarika
Nadmořská výška:
1400 m n.m.
Pražírna:
Original Coffee
Chuť:

oříšky, grep, čokoláda, střední tělo

Kostarika finca Santos
Proč tato káva?

Káva od Original Coffee je zkrátka jistota. Tentokrát jsme vybrali perfektně vyváženou Kostarika Santos, která skvěle doplňuje ovocnou Keňu a sladší Panamu. Skvělá jak na filtru, tak na espressu.

O kávě

Farma Santos se nachází v provincii Alejuela, ležící v takzvaném Centrálním údolí. Ačkoli se jedná o nejhustěji osídlenou a urbanizovanou část země (nachází se zde největší kostarická města a žijí zde téměř 2/3 všech obyvatel), nabízí tento region i rozlehlé farmy s kávovníky. Díky zde panujícím přírodním podmínkám je tato oblast jako stvořená pro pěstování nejen výběrové kávy (což je nakonec také důvod, proč se zde lidé začali usazovat). V oblasti se nachází tři vulkány- Poás, Irazu a Barva, díky kterým je zdejší podloží extrémně bohaté na živiny. V kombinaci s vysokou nadmořskou výškou (farma leží ve výšce okolo 1400 m.n.m.), stálými teplotami a dostatečným úhrnem srážek tak vznikly jedinečné podmínky pro pěstování kávovníků arabiky. Santos leží na úbočích vulkánu Poás a od roku 2004 patří rodině Zamorů. Jméno Santos farma nese po bývalém majiteli, po kterém na farmě zůstaly také velmi staré kávovníky, které bylo třeba nahradit mladými keři. Těmi jsou v současné chvíli kávovníky odrůdy Catuaí a Cattura. Zralé třešně jsou samozřejmě ručně sbírány a zpracovány promytou metodou.

.

O zemi

Káva se v Kostarice začala pěstovat v druhé polovině 18. století, kdy byla dovezena z Kuby. Začala se pěstovat v oblasti Centrální náhorní plošiny, kde jsou pro pěstování kávy arabika velmi příhodné podmínky. V 19. století kostarická vláda pěstování kávy mohutně podporovala a pěstování kávy se tak stalo velmi důležitou součástí ekonomiky, kterou zůstalo až doposud. V roce 2006 byla káva třetí nejvýznamnější vývozní položkou. Ačkoli jsou kávy z Kostariky obecně skvělé, pro mnoho znalců je problém jejich poměrně malá různorodost. Model pěstování kávy v Kostarice kladl důraz na vysokou úrodu kávy, což mimo jiné vyžadovalo využívání různých hnojiv, díky čemuž klesá čistota kávy v šálku. Využívání velkých zpracovatelských závodů také znamenalo časté míchání kávy z různých farem dohromady, navíc s různou zralostí třešní, což tak vedlo spíše k průměrným chuťovým charakteristikám káv. V posledních letech se však i v Kostarice stále více prosazuje přístup respektující úrodu jednotlivých farmářů a individuální zpracování kávových bobů pocházejících z dané oblasti v malých zpracovatelských závodech, které se většinou nacházejí přímo na farmě.

O pražírně

Original Coffee je česká pražírna výběrové kávy, která vznikla v roce 2012 s cílem zprostředkovat milovníkům kávy i těm, kteří s kávou právě začínají, zajímavou nabídku káv z celého světa. Přichází s variantou pro ty, kteří chtějí kávu poznat ve všech jejích podobách. V Original Coffee najdete pestrou nabídku velmi kvalitních káv, které jsou pečlivě vybírány a praženy s individuálním přístupem ke každé jednotlivé kávě. Každá z káv je také vhodná k jiné přípravě, od klasického espressa po různé přípravy filtrované kávy. Důležitým aspektem přístupu Original Coffee je i snaha o neustálé vzdělávání se a sledování aktualit z kávového světa, ať už účastněním se evropských kávových festivalů nebo cestováním do pěstitelských zemí.

Gondo

Coffee Source | Keňa

redirect

La Serrania

Fragaria Coffee | Panama

redirect

Objednávky na nadcházející pražení uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat