Guatemala Huehuetenango: červenec 2015_Guatemala Huehuetenango
Země původu:
Huehuetenango
Nadmořská výška:
1350 m n.m.
Pražírna:
Botacoffee
Chuť:

sladká s minimální aciditou a nádechem kakaa

Guatemala Huehuetenango
O kávě

Tato káva pochází z oblasti Huehuetenango, která je považovaná za nejlepší pěstitelskou oblast v Guatemale. Rozléhá se na pohoří Cuchumatanes, které je největší nesopečné pohoří Střední Ameriky. Jedná se o nejvýše položené a zároveň i nejsušší území, na kterém se káva v Guatemale pěstuje. Díky teplým vzdušným proudům z Mexické oblasti Tehuantepec, které zajišťují dostatečně teplý vzduch, který naráží na pohoří Cuchumatanes se zde pěstuje káva až ve výšce neuvěřitelných 5 000 m n.m. Huehuetenango je poměrně odlehlá a rozlehlá oblast, takže si většina zemědělců kávu i sama zpracovává. V Guatemale je až 300 různých mikroklimat a 3000 plantáží. Díky velkému počtu horských vodních říček a potoků se často zpracovává mokrou cestou přímo v blízkosti sklizně. Káva nese označení SHB (Strictly Hard Been). Jedná se o obdobu označení SHG (Strictly High Grown). V obou případech je to označení pro vysokohorské kávy pěstované v nadmořské výšce 1350 m n.m a výše. V těchto výškách je podstatně menší teplota než v nížinách a tak kávové třešně zrají delší dobu, jsou tvrdší a mají plnější chuť. Obecně se prodávají za vyšší ceny, protože je chuť kávy konzistentnější. Označení EP (European Preparation) značí, že jsou kávová zrnka ručně přebírána a vyřazují se nezralá a defektní zrnka.

O zemi

Káva z Guatemaly je mnohými znalci považována za klenot mezi kávami pěstovanými ve Střední Americe. Díky mírnému subtropickému klimatu a sopečnému podloží zde na prudkých svazích vulkánů vznikají svěží kávy s ovocným nádechem a mírným tělem s příjemně doznívající dochutí. Káva se v Guatemale pěstuje již od druhé poloviny 19. století, přičemž nejstarší farmy (i jedny z nejstarších v Latinské Americe) se nalézají v oblasti Antiqua. Zde také můžeme nalézt farmy s nejvíce propracovanými metodami pěstování kávy. Další významné oblasti pro pěstování kávy jsou například Coban, Fraijanes nebo také právě oblast Huehuetenango, odkud pochází káva z červencového balíčku kávového předplatného, kterou vám přináší pražírna BotaCoffee. Káva se v Guatemale stala klíčovým vývozním artiklem v druhé polovině 19. století, když objev chemického barvení zcela zdevastoval vývoz indiga a karmínu, do té doby klíčových obchodních artiklů Guatemaly. Diktátorský režim tedy upřel svoji pozornost na pěstování kávy, a učinil z ní nejdůležitější složku guatemalské ekonomiky. Tato podpora však znamenala ještě další omezování a upírání práv původních majských obyvatel, vlastnících půdu vhodnou pro pěstování kávy. Jejich situace se od příjezdu španělských objevitelů v Guatemale neustále zhoršovala a teprve v poslední době vznikají iniciativy, které se snaží zlepšovat životní podmínky původních obyvatel Guatemaly.

O pražírně

Majitel a pražič v jedné osobě, pan Jiří Prášek, byl především milovník čaje. Poté ale objevil kouzlo čerstvé kávy a už nebylo cesty zpět. Postupně se začal v oblasti kávy vzdělávat a zjistil, že jedním ze zásadních faktorů ovlivňující kvalitu výsledného nápoje je čerstvost upražené kávy. Proto začal nakupovat kávu z pražíren, kterých zde mnoho nebylo. Pak již stačila příhodná příležitost k nákupu menší pražičky a bylo rozhodnuto. Pan Prášek začal pražit pro svoji potřebu, rodinu, později známé a bylo jasné, kam se ubírat dále. Postupem času (začátkem roku 2013) v Brně spustili rodinnou pražírnu BotaCoffee oficiálně. Důraz zde tak logicky kladou hlavně na čerstvost kávy. Veškerou kávu tak praží až v okamžiku, kdy si ji zákazník objedná a díky tomu má zákazník kávu doma 2-3. den po jejím upražení. Nejoblíbenější kávy se tu snaží mít stabilně skladem, ale větší část nabídky obměňují dle aktuálních sklizní. Aktuálně tak mají 13 různých káv z rozdílných koutů světa. Zpravidla v nejlepší možné kvalitě, ve které jdou z daných zemí sehnat.

Las Tolas

Dos Mundos | Ekvádor

redirect

El Manzano

La Boheme Cafe | El Salvador

redirect

Objednávky předplatného na duben pro ČR i Slovensko uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat