Guatemala SHB FEDEPMA: leden 2015_Guatemala SHB FEDEPMA
Země původu:
San Pedro, Atitlan
Nadmořská výška:
1500- 1800 m n.m.
Pražírna:
mamacoffee
Chuť:

svěží ovocný nádech, medová podchuť

Guatemala SHB FEDEPMA
O kávě

Tato káva pochází z regionu Atitlan, v blízkosti stejnojmenného jezera. Kávové farmy se nalézají na svazích vulkánu San Pedro, kde díky sopečnému podloží a velmi pečlivému a organickému přístupu k pěstování vzniká tato skvělé káva s jedinečnou ovocnou chutí. Farmáři jsou sdruženi v rámci federace FEDEPMA- Federacion de los Pueblost Mayas de Sololá. Již podle názvu je patrné, že se jedná o organizaci sdružující původní majské obyvatelstvo, kterému pomáhá zlepšovat ekonomickou i sociální situaci. Kromě kávy farmáři také pěstují kukuřici nebo obilí. Družstvo se jeho přibližně 70 členům snaží pomáhat nejen s produkcí kvalitní kávy, ale zabývá se i produkcí medu, rukodělných výrobků nebo sójového mléka. Farmáři sbírají zralé třešně kávovníku výhradně ručně a zajišťují tak, aby se zpracovávala pouze ta nejlepší zrna a minimalizoval se výskyt zrn defektních. Přívlastek SHB (strictly hard bean- pouze tvrdé zrno) v názvu označuje kávu, která se v Guatemale pěstuje v nadmořské výšce nad 1500 m n. m.. V případě kávy od farmářů ze sdružení FEDEPMA se plantáže nachází v nadmořské výšce 1500 až 1800 m n. m. Káva se samozřejmě může chlubit certifikací fair trade bio, jak je u mamacoffee zvykem.

O zemi

Káva z Guatemaly je mnohými znalci považována za klenot mezi kávami pěstovanými ve Střední Americe. Díky mírnému subtropickému klimatu a sopečnému podloží zde na prudkých svazích vulkánů vznikají svěží kávy s ovocným nádechem a mírným tělem s příjemně doznívající dochutí. Káva se v Guatemale pěstuje již od druhé poloviny 19. století, přičemž nejstarší farmy (i jedny z nejstarších v Latinské Americe) se nalézají v oblasti Antiqua. Zde také můžeme nalézt farmy s nejvíce propracovanými metodami pěstování kávy. Další významné oblasti pro pěstování kávy jsou například Coban, Fraijanes nebo oblast v okolí jezera Atitlan, odkud je také Guatemala FEDEPMA. Káva se v Guatemale stala klíčovým vývozním artiklem v druhé polovině 19. století, když objev chemického barvení zcela zdevastoval vývoz indiga a karmínu, klíčových obchodních artiklů Guatemaly. Diktátorský režim tedy upřel svoji pozornost na pěstování kávy, a učinil z ní nejdůležitější složku guatemalské ekonomiky. Tato podpora však znamenala ještě další omezování a upírání práv původních majských obyvatel, vlastnících půdu vhodnou pro pěstování kávy. Jejich situace se od příjezdu španělských objevitelů v Guatemale neustále zhoršovala a teprve v poslední době vznikají iniciativy, které se snaží zlepšovat životní podmínky původních obyvatel Guatemaly, jako například sdružení FEDEPMA, odkud pochází tato skvělá káva.

O pražírně

Mamacoffee je první pražírnou Fairtrade kávy ve střední Evropě. Po založení e-shopu s čerstvě praženou kávou několika přáteli v roce 2008 získali licenci od Fairtrade International a otevřeli kavárnu v Londýnské ulici. Nyní má mamacoffee 7 vlastních kaváren v Praze a dodává kávu do kaváren a restaurací po celé republice. Kromě Fairtrade káv májí v nabídce také jednu kávu nakoupenou přímo od konkrétního farmáře. Ač káva nemá certifikaci, byla nakoupena za férových podmínek a vybrána na základě osobního setkání s farmářem při cestě po kávových farmách Střední Ameriky. Kromě kávy se mamacoffee zabývá i dovozem čaje a třtinového cukru, provozuje i pekárnu s košer certifikací. V pražírně dobře vědí, jak je pro chuť kávy důležité, aby byla zrnka vždy čerstvě pražená. Jen díky zpracovávání kávy ve vlastní pražírně mohou její čerstvost garantovat. Zelenou kávu dováží prakticky z celého světa a v jejich nabídce tak vždy najdete zástupce jednotlivých pěstitelských oblastí.

La Pastora

Káva Malena | Kostarika

redirect

Amaro Gayo

Sicafe | Etiopie

redirect

Objednávky na nadcházející pražení uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat