Etiopie Bebeka
Země původu:
Bebeka, Geisha
Nadmořská výška:
1300 m.n.m.
Pražírna:
Coffeespot
Aroma:
Svěží, ovocné
Chuť:

zralé třešně, mango, citronová kůra

Etiopie Bebeka
Proč tato káva?

Dvě středoamerické kávy v říjnovém balíčku skvěle doplňuje Etiopie od pražírny Coffeespot. Jedná se o typickou kávu z Afriky- svěží, ovocnou. Lahodná na všech alternativách- frenchpress, v60, aeropress a tak dále. Skvělá je však i na espressu. Samozřejmě, pokud máte rádi ovocné tóny.

O kávě

Bebeka coffee estate je největší celistvou kávovou plantáží na světě, s výměrou přes 10 000 hektarů. Leží v jihozápadní čísti Etiopie, v nadmořské výšce okolo  1300 m n.m. Plantáž je vnořena do původního pralesa, který je součástí území označované jako původní domov kávy arabika. Keře jsou na farmě rozděleny na bloky po 25 hektarech, na kterých jsou pěstovány specifické odrůdy, kterých zde pěstují 26. Káva od pražírny Coffeespot je dobře známé odrůdy Geisha- samotné město Geisha, podle kterého nese odrůda svůj název, se nachází v těsné blízkosti plantáže. Odrůda se proslavila až v roce 2004 na Panamě, kam se však dostala právě z Etiopie v druhé polovině 20. století. Kávové třešně jsou pěstované ve stínu stromů pralesa, což umožňuje pozvolnější zrání a vytvoření komplexního chuťového profilu. Kávovníky odrůdy Geisha dosahují značné výšky (až okolo 5 m), proto je jejich sklizeň poměrně náročná. Na farmě se také nachází přes 500 včelích úlů, které napomáhají dostatečnému opylení kávových keřů. Bebeka bylo dlouhý čas vlastněna různými vládními institucemi, avšak v roce 2011 do ní vstoupila soukromá společnost Horizont plantation, s cílem zvýšit jednak produkci a efektivitu farmy, tak především kvalitu pěstované kávy. Farma získala certifikace  Rainforest Alliance, UTZ KAPEH, Organic and 4C Association a v posledních letech se jí daří svůj cíl naplňovat. Kromě snaze o šetrnost k životními prostředí se plantáž věnuje i sociální oblasti. Babeka nabízí ubytování, přístup ke vzdělání, zdravotní péči, pitnou vodu či elektřinu několika tisícům svých stálým i sezónních zaměstnanců a jejich rodinám.

.

O zemi

Etiopie je zemí, kde se káva narodila. Již v 10. století nomádi obývající dnešní území Etiopie objevili povzbuzující účinky kávy, byť ji nepřipravovali jako nápoj, ale třešně kávovníku přímo pojídali. Káva se následně prostřednictvím islámských poutníků dostala na Blízký východ a do Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Ačkoli zaujímá etiopská káva pouze 3% celkového světového trhu, hraje v ekonomice země klíčovou úlohu. 60% zahraničních příjmů plyne právě z obchodu s kávou a přibližně 15 milionů Etiopanů je na obchodu s kávou ekonomicky závislých.

O pražírně

Nedaleko Uherského Hradiště a Zlína, v obci Kudlovice, se nachází další skvělá česká pražírna kávy- Coffespot. Vše zde začalo internetovým obchodem s kávou, následované otevřením si vlastní zakázkové pražírny. Již 4 roky tak máme možnost objevovat kouzlo kávového světa skrze umění nadšeného týmu této pražírny. Jedná se o ryze českou rodinnou pražírnu, díky čemuž mají plně pod vlastní kontrolou celý proces od hledání dodavatelů, uchování zelených zrn, pražení a balení. Jako první z pražíren v české republice získali licenci na užívání ochranné známky český výrobek. Jak sami říkají, ke každému zrnku přistupují s vědomím, že za ním stojí spousta úsilí a práce pěstitelů kávy a snaží se tak svým zákazníkům připravit co nejlepší zážitek. I proto se Coffeespot snaží rozšiřovat svojí nabídku výběrových káv s jasným původem a vysokou kvalitou.

Villa Galicia

La Boheme Cafe | El Salvador

redirect

Guatemala Duro

Fair&Bio | Guatemala

redirect

Objednávky na nadcházející pražení uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat