Etiopie Yirgacheffe Konga
Země původu:
Etiopie
Nadmořská výška:
1900 m n.m.
Pražírna:
Fragaria coffee
Chuť:

Sladká káva středního těla s květinovým aroma a svěží chutí mandarinek.

Etiopie Yirgacheffe Konga
O kávě

Kávová oblast “Yirgacheffe” (v překladu “Mokré země”) je známá svojí krásně květinově provoněnou kávou, která dosahuje těch nejvyšších světových kvalit. Pojmenovaná je právě po městě Yirgacheffe, které je umístěno v jižní části středu Etiopie v okrese Gedeo, kde se okolo 2400 zemědělců sdružuje v místním zpracovatelském závodě Konga Sede. Káva je pěstována ve vysokých nadmořských výškách okolo 1900 m.n.m. a je zpracována promytou metodou zajišťující velice čistou a lehkou kávu se svěží chutí, která je ideální na léto. Díky pražírně Fragaria coffee si pak můžete tuto kávu užít s mandarinkovou chutí v našem červencovém balíčku kávového předplatného Coffee to Home.

O zemi

Etiopie je zemí, kde se káva narodila. Již v 10. století nomádi obývající dnešní území Etiopie objevili povzbuzující účinky kávy, byť ji nepřipravovali jako nápoj, ale třešně kávovníku přímo pojídali. Káva se následně prostřednictvím islámských poutníků dostala na Blízký východ a do Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Ačkoli zaujímá etiopská káva pouze 3% celkového světového trhu, hraje v ekonomice země klíčovou úlohu. 60% zahraničních příjmů plyne právě z obchodu s kávou a přibližně 15 milionů Etiopanů je na obchodu s kávou ekonomicky závislých.

O pražírně

Jak je vidět na příkladu pražírny Fragaria coffee, kvalitní káva již u nás není jen otázkou velkých měst. V této zatím nevelké pražírně z Písku se rozhodli jít vlastní cestou. Na podzim roku 2012 vznikl nápad na založení vlastní pražírny kávy a od března 2013 se už pražení kávy naplno věnují. Začali zde postupně s komoditní kávou, ale záhy zjistili, že tím, čím by se opravdu chtěli zabývat, je káva výběrová. Už zhruba rok tak v nabídce pražírny můžete najít okolo 5 mikrolotů z menších plantáží a sběrů. Cílem pražírny je zákazníkům ukazovat rozdíly mezi komoditní a výběrovou kávou a celkově přispívat k rozvoji kávové kultury v České Republice. A proč FRAGARIA? Latinsky to znamená jahodník. A právě jahodová farma je místo, kde celý nápad na založení vlastní pražírny kávy v malebném jihočeském městě vznikl.

El Salvador Divisadero

La Boheme Café | El Salvador

redirect

Další kávy
Keňa Kamviu

Coffee Source | Keňa

redirect

Objednávky předplatného na březen pro ČR i Slovensko uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat