Etiopie Sidamo: Etiopie Sidamo
Země původu:
Sidamo
Nadmořská výška:
1500 – 1800 m.n.m.
Pražírna:
mamacoffee
Chuť:

citrusy, jasmín a kořeněná dochuť.

Etiopie Sidamo
O kávě

Etiopie je kolébkou kávy a je to 7. největším světovým producentem této plodiny a 1. největším z Afriky. Nutno dodat, že polovinu této produkce zkonzumují hned v Etiopii. Káva se v této zemi pěstuje na 4 000 km2. Provincie Sidamo je oblast, která se vyznačuje citrusovým nádechem všech káv, které se zde pěstují. Stejně jako jiné kávy z Afriky, má i Ethiopia Sidamo menší našedlá zrnka, kterým ale nechybí pověstné tělo v chuti a nejvyšší kvalita. Nazývají se „Shortberries“. Káva pochází z Oromia Coffee Farmers Cooperative Union (OCFCU), která vznikla v roce 1999 a sdružuje 311 kooperativ a celkem přes 200 000 farmářů. Unie má vlastní laboratoř pro pečlivou kontrolu kvality a díky financím získaným díky fairtrade vede projekty zabývajících se zlepšením životních podmínek. Čerstvě pražená bio káva arabica odrůdy Sidamo z Etiopie zaujme svým sametovým tělem a výraznou citrusovou aciditou. Jde o tzv. zahradní kávu, kterou kromě plantáží pěstují místní farmáři také v zahradách a sadech kolem svých domů. Označení Gr. 2 dokládá velmi nízký počet defektních zrn (12 zrn na 300 g). Pokud byste si někdy koupili například zrnkovou kávu Sidamo s označením Gr. 6, měli byste ve 300 g kávy až 150 defektních zrn. Etiopia Sidamo Gr. 2 je ručně sbíraná a následně zpracovaná mokrou cestou.

O zemi

Etiopie je zemí, kde se káva narodila. Již v 10. století nomádi obývající dnešní území Etiopie objevili povzbuzující účinky kávy, byť ji nepřipravovali jako nápoj, ale třešně kávovníku přímo pojídali. Káva se následně prostřednictvím islámských poutníků dostala na Blízký východ a do Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Ačkoli zaujímá etiopská káva pouze 3% celkového světového trhu, hraje v ekonomice země klíčovou úlohu. 60% zahraničních příjmů plyne právě z obchodu s kávou a přibližně 15 milionů Etiopanů je na obchodu s kávou ekonomicky závislých.

O pražírně

Mamacoffee je první pražírnou Fairtrade kávy ve střední Evropě. Po založení e-shopu s čerstvě praženou kávou několika přáteli v roce 2008 získali licenci od Fairtrade International a otevřeli kavárnu v Londýnské ulici. Nyní má mamacoffee 7 vlastních kaváren v Praze a dodává kávu do kaváren a restaurací po celé republice. Kromě Fairtrade káv májí v nabídce také jednu kávu nakoupenou přímo od konkrétního farmáře. Ač káva nemá certifikaci, byla nakoupena za férových podmínek a vybrána na základě osobního setkání s farmářem při cestě po kávových farmách Střední Ameriky. Kromě kávy se mamacoffee zabývá i dovozem čaje a třtinového cukru, provozuje i pekárnu s košer certifikací. V pražírně dobře vědí, jak je pro chuť kávy důležité, aby byla zrnka vždy čerstvě pražená. Jen díky zpracovávání kávy ve vlastní pražírně mohou její čerstvost garantovat. Zelenou kávu dováží prakticky z celého světa a v jejich nabídce tak vždy najdete zástupce jednotlivých pěstitelských oblastí.

Rancho Gotta

Botacoffee | Panama

redirect

Nevado del Huila

Rebelbean | Kolumbie

redirect

Objednávky na nadcházející pražení uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat