Etiopie Ayehu: květen 2015_Etiopie Ayehu
Země původu:
Gojam, Amhara
Nadmořská výška:
1700 m n.m.
Pražírna:
Coffeespot
Chuť:
zralé jahody, citron, pomerančová kůra
Etiopie Ayehu
O kávě

Káva Ethiopia Ayehu pochází ze západní oblasti Gojam, z regionu Amhara. Farma Ayehu patří mezi velmi malé producenty kávy s pouhými 200 hektary půdy. Během příštích pěti let je však plánované rozšíření farmy až na 500 hektarů a rozlohu tak více než zdvojnásobit. Farma se nachází zhruba 500 km východně od hlavního města Etiopie, Addis Abeby. Jak je pro pěstování kávy v Etiopii typické, na farmě samotné je velké množství malých farmářů (v případě Ayehu přes 700), kteří se starají jen o několik desítek keřů kávovníku a jeho zralé plody ručně sbírají. Vzhledem k nadmořské výšce okolo 1700 m n. m. se řadí káva z této oblasti k vysokohorským a patří mezi nejlepší kávy s tímto označením v Etiopii. Ke zpracování třešní se využívá suchá metoda, díky vhodným klimatickým podmínkám a nedostatku vody v oblasti. Farma Ayehu má certifikaci RFA (Rainforrest Alliance), která zavazuje využívat přírodní podmínky co nejšetrněji, udržovat divočinu, původní zalesnění a podporovat pracovníky. S tím farmě pomáhá její mateřská společnost Ethio Agri-CEFT, která je známá tím, že klade extrémní důraz na kvalitu života svých zaměstnanců. Ze svých zdrojů jim zajišťuje lékařskou péči, vzdělání, ubytování a dodávky v Etiopii vzácné pitné vody.

.

O zemi

Etiopie je zemí, kde se káva narodila. Již v 10. století nomádi obývající dnešní území Etiopie objevili povzbuzující účinky kávy, byť jí nepřipravovali jako nápoj, ale třešně kávovníku přímo pojídali. Káva se následně prostřednictvím islámských poutníků dostala na Blízký východ a do Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Ačkoli zaujímá etiopská káva pouze 3% celkového světového trhu, hraje v ekonomice země klíčovou úlohu. 60% zahraničních příjmů plyne právě z obchodu s kávou a přibližně 15 milionů Etiopanů je na obchodu s kávou ekonomicky závislých.

O pražírně

Nedaleko Uherského Hradiště a Zlína, v obci Kudlovice, se nachází další skvělá česká pražírna kávy- Coffespot. Vše zde začalo internetovým obchodem s kávou, následované otevřením si vlastní zakázkové pražírny. Již 4 roky tak máme možnost objevovat kouzlo kávového světa skrze umění nadšeného týmu této pražírny. Jedná se o ryze českou rodinnou pražírnu, díky čemuž mají plně pod vlastní kontrolou celý proces od hledání dodavatelů, uchování zelených zrn, pražení a balení. Jako první z pražíren v české republice získali licenci na užívání ochranné známky český výrobek. Jak sami říkají, ke každému zrnku přistupují s vědomím, že za ním stojí spousta úsilí a práce pěstitelů kávy a snaží se tak svým zákazníkům připravit co nejlepší zážitek. I proto se Coffeespot snaží rozšiřovat svojí nabídku výběrových káv s jasným původem a vysokou kvalitou.

Sierra Madre

Fragaria Coffee | Guatemala

redirect

Další kávy
Atoyac

Gill’s coffee | Mexiko

redirect

Objednávky předplatného na únor pro ČR i Slovensko uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat