Etiopie Yirgacheffee Adado: březen 2016_Etiopie Yirgacheffee Adado
Země původu:
Adado, Yirgacheffe
Nadmořská výška:
2000 m n.m.
Pražírna:
Fragaria Coffee
Chuť:

Káva s tóny jasmínu, meruňky, limetky a bílých hroznů.

Etiopie Yirgacheffee Adado
O kávě

Kávu, se kterou pražič písecké pražírny Fragaria coffee Petr Kouba soutěžil na mistrovství baristů ČR na přelomu ledna a února vám přinášíme v březnovém balíčku kávového předplatného. A určitě je o co stát. Tato káva pochází ze samého srdce kolébky kávy- regionu Yirga Cheffe v Etiopii. Zde, v oblasti Adado, pojmenované po domorodém kmenu žijícím v této oblasti, je káva pěstována vy výšce okolo 2000 m n.m. více než 7000 farmáři. Jejich sklizeň je následně dále zpracována promytou metodou v 8 zpracovatelských závodech, nacházejících se v této oblasti. Jak bývá u kávy z Etiopie obvyklé, je i tato tvořena velkým množstvím přirozeně vzniklých odrůd kávovníků arabiky.

.

O zemi

Etiopie je zemí, kde se káva narodila. Již v 10. století nomádi obývající dnešní území Etiopie objevili povzbuzující účinky kávy, byť jí nepřipravovali jako nápoj, ale třešně kávovníku přímo pojídali. Káva se následně prostřednictvím islámských poutníků dostala na Blízký východ a do Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Ačkoli zaujímá etiopská káva pouze 3% celkového světového trhu, hraje v ekonomice země klíčovou úlohu. 60% zahraničních příjmů plyne právě z obchodu s kávou a přibližně 15 milionů Etiopanů je na obchodu s kávou ekonomicky závislých.

O pražírně

Jak je vidět na příkladu pražírny Fragaria coffee, kvalitní káva již u nás není jen otázkou velkých měst. V této zatím nevelké pražírně z Písku se rozhodli jít vlastní cestou. Na podzim roku 2012 vznikl nápad na založení vlastní pražírny kávy a od března 2013 se už pražení kávy naplno věnují. Začali zde postupně s komoditní kávou, ale záhy zjistili, že tím, čím by se opravdu chtěli zabývat, je káva výběrová. Už zhruba rok tak v nabídce pražírny můžete najít okolo 5 mikrolotů z menších plantáží a sběrů. Cílem pražírny je zákazníkům ukazovat rozdíly mezi komoditní a výběrovou kávou a celkově přispívat k rozvoji kávové kultury v České Republice. A proč FRAGARIA? Latinsky to znamená jahodník. A právě jahodová farma je místo, kde celý nápad na založení vlastní pražírny kávy v malebném jihočeském městě vznikl.

Honduras Altos De Erapuca

Rebelbean | Honduras

redirect

Další kávy
Brazílie Santos Lajinha

mamacoffee | Brazílie

redirect

Objednávky předplatného na únor pro ČR i Slovensko uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat