Malawi Pamwamba: březen 2015_Malawi Pamwamba
Země původu:
Thyolo, Malawi
Nadmořská výška:
900- 1500 m n.m.
Pražírna:
Botacoffee
Chuť:

meruňková acidita, exotické koření, čokoláda

Malawi Pamwamba
O kávě

Tato káva, pocházející pro většinu z nás z velmi exotické země uprostřed Afriky, nám v březnovém balíčku přináší brněnská pražírna BotaCoffee. Kávy z Malawi jsou obecně známé pro svoje plné tělo, bohatou chuť s ovocným aroma a střední aciditou. Pamwamba Malawi pochází z regionu Thyolo, ležícím v jižní části tohoto vnitrozemského státečku. Kávovníky zde rostou na vrchovině v nadmořských výškách od 900 m n.m. do 1500 m n.m. Farmáři pěstují převážně odrůdu Catimor a v menší míře také odrůdu SL 28. Keře kávovníků rostou na příkrých svazích malých plantáží, které jsou součástí původního pralesa. Kávové třešně pocházejí od řady malých pěstitelů, kteří kávu pěstují jako jednu z plodin, která jim zajišťuje další zdroj příjmů (ze stejného důvody pěstují například i makadamové ořechy) a neorientují se tak výhradně na její pěstování. Většina plodin pěstovaných na farmách je především zdrojem jídla pro místní obyvatele. Kávovník však na farmách plní další důležitou funkci – zabraňuje erozi půdy, která je na některých místech velmi rozšířeným problémem. Kávovníky jsou sázeny po vrstevnicích a pomáhají tak kontrolovat a zabraňovat sesuvům půdy, které farmářům často působí nemalé komplikace. Většina farem je také zapojena do programů na podporu bydlení, zdravotní péče a vzdělání pro své zaměstnance a jejich rodiny. Malawi se tak snaží využít svůj potenciál a vyrovnat se v kvalitě kávy africkým zemím, jako je například Etiopie nebo Keňa. Poté, co je ručně sbíraná káva od drobných farmářů promytou metodou zpracována, putuje skrze přístav Beira, ležícím v sousedním Mosambiku, do Indického oceánu a následně k pražírnám po celém světě. Malawi Pamwamba, kterou vám v březnu BotaCoffee skrze kávové předplatné představuje, nese přívlastek AA plus. Jedná se tedy pouze o nejkvalitnější zrna.

O zemi

Malawi je malý vnitrozemský stát, ležící v jihovýchodní Africe mezi Mosambikem a Zambií. Pěstování kávy zde nemá dlouhou tradici, první keře kávovníku byly vysázeny až v roce 1979. Hlavní komodity, kterými je tato země známá, jsou velmi kvalitní čaj a tabák. Produkce kávy od 80. let prudce rostla a v roce 1993 dosáhla vrcholu, kdy dosáhla 137 tisíc žoků (žok= 60-ti kilový pytel). Následně se ale produkce výrazně snižovala až na v posledních letech poměrně ustálenou úroveň 25 tisíc žoků. Pro srovnání: produkce Etiopie v roce 2014 činila asi 6 miliónů, Brazílie 53 miliónu žoků. Káva z Malawi je tak poměrně nedostupná, ale o to více žádaná. Hlavní pěstitelská oblast se nachází na severu země v okolí města Mzuzu, což je také nejznámější označení kávy z Malawi, se kterým se zřejmě můžete setkat. Další pěstitelské oblasti se nacházejí v centrální oblasti v okolí města Kasungu a na jihu země, jako například v regionu Thyolo, odkud také pochází káva v březnovém balíčku. Sklizeň v Malawi zpravidla trvá od května do září.

O pražírně

Majitel a pražič v jedné osobě, pan Jiří Prášek, byl především milovník čaje. Poté ale objevil kouzlo čerstvé kávy a už nebylo cesty zpět. Postupně se začal v oblasti kávy vzdělávat a zjistil, že jedním ze zásadních faktorů ovlivňující kvalitu výsledného nápoje je čerstvost upražené kávy. Proto začal nakupovat kávu z pražíren, kterých zde mnoho nebylo. Pak již stačila příhodná příležitost k nákupu menší pražičky a bylo rozhodnuto. Pan Prášek začal pražit pro svoji potřebu, rodinu, později známé a bylo jasné, kam se ubírat dále. Postupem času (začátkem roku 2013) v Brně spustili rodinnou pražírnu BotaCoffee oficiálně. Důraz zde tak logicky kladou hlavně na čerstvost kávy. Veškerou kávu tak praží až v okamžiku, kdy si ji zákazník objedná a díky tomu má zákazník kávu doma 2-3. den po jejím upražení. Nejoblíbenější kávy se tu snaží mít stabilně skladem, ale větší část nabídky obměňují dle aktuálních sklizní. Aktuálně tak mají 13 různých káv z rozdílných koutů světa. Zpravidla v nejlepší možné kvalitě, ve které jdou z daných zemí sehnat.

Santa Rosa 1900

La Bohéme Café | Kostarika

redirect

Don Jimenez estate

Dos Mundos | Dominikánská republika

redirect

Objednávky na nadcházející pražení uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat