Rwanda Muhondo
Země původu:
Rwanda
Nadmořská výška:
1900 m n.m.
Pražírna:
mamacoffee
Chuť:

Káva s intenzivním sladkým aroma s kořenitým nádechem. Ovocná acidita, v chuti pomelo a černý rybíz.

Rwanda Muhondo
O kávě

Opravdu výjimečnou kávu do zářijového balíčku Coffee to Home připravila pražírna mamacoffee. Jedná se kávu Rwanda Muhondo, jenž se už poněkolikáté umístila na předních místech na mezinárodních soutěžích Cup of Excellence. Kromě zaměření na špičkovou kvalitu kávy se však její producent zaměřuje také na zlepšování kvality života místních farmářů. I proto mamacoffee navázala s producentem přímou spolupráci (direct-trade) a kromě dovozu samotné kávy do Čech se tak aktivně věnuje i podpoře různých projektů, které pomáhají rozvíjet životní úroveň v této oblasti. Káva pochází z regionu Gakenke, kde se v nadmořské výšce 1 700 – 2 200 m n. m. o kávu stará několik farmářských rodin.  Kávovníkům se v této severní rwandské provincii skvěle daří především díky četným srážkám a ideální poloze v podhorském terénu. Kávové třešně jsou sbírané ručně a zpracovávají se promytou metodou, přičemž sušení samozřejmě probíhá přímo na slunci.

O zemi

Káva se do Rwandy dostala okolo roku 1904 díky německým misionářům. Postupně se její význam pro ekonomiku země zvyšoval, díky atraktivitě této komodity na mezinárodním trhu. Dnes je v zemi přes 450 tisíc farmářů pěstujících kávu, přičemž každý vlastní v průměru asi 170 kávových keřů- celkem tedy okolo 30 tisíc hektarů půdy je v zemi využíváno pro pěstování kávy. V naprosté většině se jedná výběrovou arabiku odrůdy zvané bourbon, pěstované v centrální a západní části země (východní část Rwandy je z velké většiny tvořena národním parkem). Rwandské kávy jsou typické svoji sladkou, ovocnou chutí s nádechem květinových tónů. Stejně jako všechny ostatní aspekty života v zemi, i pěstování kávy zásadně ovlivnila genocida v období občanské války v 90. letech 20. století.  Po jejím konci se opět pěstování kávy pomalu stává významným zdrojem příjmů pro obyvatele.  Jakým směrem se pěstování kávy v zemi bude vyvíjet, záleží především na politické situaci nejen uvnitř samotné Rwandy, ale i v okolních zemích. Země nemá přístup k moři a káva tak musí být přepravena skrze Ugandu do Keni, odkud putuje do pražíren po celém světě.

O pražírně

Mamacoffee je první pražírnou Fairtrade kávy ve střední Evropě. Po založení e-shopu s čerstvě praženou kávou několika přáteli v roce 2008 získali licenci od Fairtrade International a otevřeli kavárnu v Londýnské ulici. Nyní má mamacoffee 7 vlastních kaváren v Praze a dodává kávu do kaváren a restaurací po celé republice. Kromě Fairtrade káv májí v nabídce také jednu kávu nakoupenou přímo od konkrétního farmáře. Ač káva nemá certifikaci, byla nakoupena za férových podmínek a vybrána na základě osobního setkání s farmářem při cestě po kávových farmách Střední Ameriky. Kromě kávy se mamacoffee zabývá i dovozem čaje a třtinového cukru, provozuje i pekárnu s košer certifikací. V pražírně dobře vědí, jak je pro chuť kávy důležité, aby byla zrnka vždy čerstvě pražená. Jen díky zpracovávání kávy ve vlastní pražírně mohou její čerstvost garantovat. Zelenou kávu dováží prakticky z celého světa a v jejich nabídce tak vždy najdete zástupce jednotlivých pěstitelských oblastí.

Tanzania Kusini

Botacoffee | Tanzania

redirect

Etiopie Biftu Gudina

Rebelbean | Etiopie

redirect

Objednávky na nadcházející pražení uzavíráme za .
Nezmeškejte ho!
Objednat